con dolore

Jak wiem, wszystkie rozmowy zostaną spisane. Zostaną spisane również wszystkie czyny. Nie zostanie spisany tylko twój uśmiech do sympatycznej mulatki z pobliskiego solarium. Nie zostanie spisana również zawartość twojej szafy, choć jest przezroczysta. Choć twoja szafa, pełna ubrań, których nie nosisz, jest transparentna, stanowi tylko mieszkanie dla moli. Twoja transparentna szafa, pełna nienoszonych ubrań,  jest wieżą słoniową dla twoich moli. Twoja przezroczysta szafa, wypełniona po brzegi ubraniami, jest domem dla moli. Konstytucją twoich moli jest twoja transparentna szafa, pełna odzieży, której nie nosisz.
W twojej szafie nie dzieli się czynów na złe i dobre, tylko na ,,zręczne” (pali: kusala – prowadzące do bardziej otwartego, szczęśliwego, jasnego umysłu) i ,,niezręczne” (pali: akusala- odcinające, izolujące nas, czyniące nas nieszczęśliwymi). Sukces i moralność twoich moli wyznaczą nowe trendy rozwoju współczującego, wędrującego świata.

Kiedy Bacon chciał złożyć deklarację artystyczną, malował tryptyk. Tryptyk to kompozycja malarska złożona z trzech części, był on formą typową dla sztuki średniowiecznej i renesansowej. Zazwyczaj część środkowa przedstawiła scenę ukrzyżowania lub Madonnę z Dzieciatkiem, a na bocznych skrzydłach namalowani byli święci. Bacon nadał swojemu tryptykowi pseudoreligijny tytuł: Trzy studia postaci na podstawie ukrzyżowania, ale gdzie jest to ukrzyżowanie, gdzie jest Jezus na krzyżu?